Podsumowanie projektu

Strażacki konny wóz bojowy elementem wzmacniającym współpracę między OSP Chrzelice i SDH Radslavice”.

Pod takim tytułem Ochotnicza Straż Pożarna w Chrzelicach od kilku miesięcy realizowała projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE

W ramach projektu strażacy odrestaurowali swój konny wóz bojowy zwany sikawką konną, który w latach 90-tych XX wieku został mocno zniszczony przez nie znanych wandali. Zaplanowane działania pozwoliły strażakom doprowadzić ten pojazd do stanu używalności i wziąć udział w zawodach sikawek konnych w Czechach.

W lipcu podczas dwudniowej wycieczki do Czech , strażacy i mieszkańcy Chrzelic mieli okazję zwiedzić region swojego czeskiego partnera. Oprócz walorów przyrodniczych zobaczyli MuzeumPożarnictwa, Państwową i Kolejową Straż Pożarną w Přerovie gdzie zostali ugoszczeni przez samego komendanta. Poznali również zabytki miasta Lipnik nad Bečvou i zamek Helfštýn. Kulminacyjnym elementem zwiedzania była przejażdżka spalinową kolejką po Radslavicach, jest to miasteczko w którym gościli uczestnicy wycieczki z Polski. Podczas wieczornego spotkania integracyjnego wycieczkowicze mieli okazje do podzielenia się swoimi wrażeniami z czeskimi przyjaciółmi.

W sierpniu miała miejsce rewizyta. Chrzelice gościło strażaków z czeskich Radslavic. Czesi zwiedzili Państwową Straż Pożarną w Prudniku, zamek w Mosznej , kościół parafialny w Łączniku, „Kamienicę Czynszową” w Opolu i Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Na wieczornym spotkaniu integracyjnym z mieszkańcami Chrzelic nawiązały się nowe znajomości i ukształtowały się poglądy na różne tematy z wielu sfer życia obu społeczności. W niedzielne popołudnie strażacy z Czech i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Biała mieli okazję zaprezentować swoje sikawki konne podczas „I zlotu sikawek konnych gminy Biała w Chrzelicach”. Zlot cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy a strażacy w nim uczestniczący już zapowiedzieli udział w następnym zlocie. W ramach projektu zostały opracowane i wydrukowane dwujęzyczne broszurki z zdjęciami i opisami miejsc , które mieli okazję zwiedzić uczestnicy wycieczek do Czech i Polski. Broszurki te będą rozprowadzane podczas imprez organizowanych przez organizacje działające w Chrzelicach. Pierwszą z nich była prezentacja multimedialna z realizacji w/w projektu, która miała miejsce 13 października w Wiejskim Centrum Integracji w Chrzelicach.

Kilka zdjęć z wizyty:

100_3317.JPG100_3395.JPG100_3399.JPG100_3524.JPG100_3532.JPG100_3566.JPG100_3609.JPGCIMG9160.JPGCIMG9296.JPGCIMG9319.JPGCIMG9354.JPGCIMG9392.JPGCIMG9408.JPGCIMG9443.JPGCIMG9487.JPG

2 odpowiedzi na „Podsumowanie projektu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rzecznik prasowy OSP

Michał Luty
+48516466375
press(at)ospchrzelice.pl

Statystyki wyjazdów

Jednostka OSP Liczba wyjazdów
Chrzelice 2

Ostatnie wyjazdy

Pompowanie wody w Chrzelicach

Newsletter

Jeżeli chcesz być powiadamiany o nowościach na stronie, wpisz swój e-mail w pole poniżej.